Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mistři Bojových Umění

MORIHEI UEŠIBA

Morihei Uešiba (植芝 盛平, Uešiba Morihei; 14. prosince 1883 – 26. dubna 1969) byl velkým učitelem bojových umění a zakladatelem aikida. Studenty aikida je také často titulován jako Kaiso (開祖) – „zakladatel“ nebo Ósensei (翁先生) – „velký učitel“.
Obsah


Život
Morihei Uešiba se narodil v Tanabe, prefektura Wakajama, Japonsko 14. prosensei1.jpgosince 1883. Během Moriheiova dětství žila rodina v Maizuru (prefektura Kjóto). O bojová umění se začal zajímat poté, co viděl, jak byl zbit jeho otec. To ho hluboce zasáhlo. Poté, co se se ženou v roce 1912 přestěhoval na sever ostrova Hokkaidó, začal trénovat aiki-džúdžucu školy Daitó-rjú (大東流合気柔術) pod vedením Sókaku Takedy.

Poté, co Uešiba opustil Hokkaidó, dostal se pod vedení Onisaburó Degučiho, spirituálního vůdce sekty Ómoto-kjó v Ajabe. Během svého působení v sektě se seznámil s politickými špičkami a jako učitel bojových umění v Ajabe začal členy sekty trénovat. Posléze se vypravil do Mongolska založit utopickou kolonii Ómoto-kjó.

Uešiba se později od obou učitelů distancoval, ačkoli jejich vliv byl pro Aikidó nezanedbatelný. Bojová umění se pro něj pozvolna stávala mnohem více životním stylem než pouhými technikami. I proto se během druhé světové války stáhl do ústraní a Aikidó nevyučoval.

Morihei Uešiba zemřel 26. dubna 1969.
Legendy

    * O Uešibovi koluje mnoho legend. Prý dokázal srazit svého oponenta pouhým výkřikem nebo jej položit na zem pouhým pohybem bez jediného doteku.
    * Studenti jej mohli napadat kdykoli, on je prý však většinou upozornil, ať jej nenapadají, neboť cítí, že se o to právě chtějí pokusit.
    * Mnoho jeho žáků vzpomíná na to, že jej nebyli sto zasáhnout mečem, ačkoli byli o mnoho let mladší a v kondici.

DŽIGORÓ KANÓ

'Džigoró Kanó (嘉納 治五郎, Kanó Džigoró, 1860 v Kóbe, Japonsko - 1938) byl zakladatel moderního juda. Už ve škole si 713_dzigoro-kano.jpgho silnější spolužáci dobírali, protože nebyl moc silný. Takže se v dospělosti rozhodl, že vytvoří umění ve kterém málo úsilí, velký výsledek – JUDO, které je nyní nejčastěji provozované bojové umění. Po smrti mu byl jako 1. člověku na zemi udělen 11.dan.

 

 

 

GIČIN FUNAKOŠI

funakoshi.jpgGičin Funakoši (船越 義珍, Funakoši Gičin; 10. listopadu 1868 Okinawa - 26. dubna 1957 tamtéž) byl okinawský mistr bojového umění karate, které v roce 1921 formálně uvedl ve známost na hlavních japonských ostrovech.

Bývá nazýván zakladatelem tradičního karate a o své cestě k mistrovství napsal knihu "Má životní cesta".

 

 

BRUCE LEE

Bruce Lee nebo také Lee Jun Fan (27. listopadu 1940, San Francisco - 20. července 1973, Hong Kong) byl herec, mistr a popularizátor bojových umění. Věnoval se tréninku bojových umění, což ho později dovedlo na filmové plátno. Svou hereckou prací ovlivnil natáčení a popularitu soudobých akčních filmů. Krátce po své smrti se stal legendou a dodnes je znám bruce-lee13.jpgjako nejvlivnější osobnost bojových umění 20. století.

Mládí

Lee se narodil jako čtvrté dítě do rodiny Lee Hoi Chuen a Grace Ho v San Francisku. Krátce po jeho narození se celá rodina vrátila do Hong Kongu. Měl dvě starší sestry Pheobe a Agnes, staršího bratra Petera a mladšího Roberta. Jedna ze vzpomínek, které si uchoval z dětství byla japonská okupace v průběhu druhé světové války. Jelikož byl Hong Kong britskou kolonií od poloviny 19. století, setkával se Lee s vlivem cizí mocnosti od svého mládí. Ve 13-ti letech začal s tréninkem Wing Chun. Nevěnoval se však jenom boji. Roku 1958 vyhrál hongkongskou taneční soutěž v ča-ča. A díky svému otci a vrozenému talentu se objevil v několika filmech. Jeho otec se právem obával o budoucnost svého syna, který dával přednost boji, tanci a filmu před studiem. Když se Bruce dostal do potyčky, která přilákala pozornost policie, rodiče se shodli, že je na čase, aby Bruce uplatnil svojí americkou národnost a vrátil se do země svého narození.
Učitel bojových umění

Po nějakou dobu bydlel u přítele otce v San Francisku, kde se živil jako taneční instruktor. Nevydržel zde dlouho a brzy se přestěhoval do Seattlu, kde měla Ruby Chow svoji restauraci, která mu díky jeho otci nabídla ubytování a práci. Přihlásil se a pečlivě docházel do Edison Technical College. Jeho studijní výsledky byly dost dobré na to, aby byl přijat na University of Washington, kde později získal titul bakaláře svobodných umění. Frustrován námezdními pracemi, které ho živily, založil roku 1963 Jun Fan Gung Fu Institute, kde vyučoval za nevelký poplatek kung-fu. V té době nebyly školy bojových umění tolik rozšířené, takže neměl o studenty nouzi. Dokonce mezi nimi potkal Lindu Emery, se kterou se oženil roku 1964. Svojí školu bojových umění nechal na starost svému příteli Takymu Kimurovi a se ženou se přestěhoval do Oaklandu k Jamesovi Lee, kde společně otevřeli druhou pobočku Jun Fan Gung Fu Institute. Bruce Lee poskytoval výuku komukoliv, což se nelíbilo čínské menšině. Toto vyústilo v duel, který měl ukončit vzdělávání nečínských studentů, pokud by Lee prohrál. Po necelé minutě boj skončil v Leeův prospěch. On sám však nebyl s výsledkem spokojen, protože očekával rychlejší konec. Tento boj ho přivedl ke snaze o lepší zvládnutí bojových umění, jak po stránce fyzické, tak po stránce filosofické a mentální. V této době vzniká myšlenka Jeet Kune Do.
Pomalá cesta do Hollywoodu

Jeho cesta do Hollywoodu začala 2. srpna 1964 při jeho exhibici na mezinárodním turnaji v karate na Long Beach. Jeho jednopalcové údery, kdy úderem pěstí ze vzdálenosti jednoho palce povalil dobrovolníka, a jeho rychlé kliky na dvou prstech nepřestávaly ohromovat publikum. K jeho velkému štěstí sledoval toto představení i kadeřník filmových hvězd Jay Sebring, který zapříčinil setkání Bruce Leeho s filmovým producentem Williamem Dozierem. Po zkušebním natáčení se Dozier nadchl a nabídl Leemu roli Kata v chystaném televizním seriálu „The Green Hornet“. Než se tak mohlo stát, musel Dozier dokončit seriál Batman, aby se Lee do té doby neupsal někomu jinému, tak mu bylo zaplaceno $1800. Další změny nastaly i v jeho rodinném životě, 1. února 1965 se narodil jeho syn Brandon Lee, k němuž si v průběhu svého života vybudoval silné pouto. Krátce na to dorazila zpráva z Hong Kongu, že Brucův otec, Lee Hoi Chuen, zemřel. Bruce se musel rozhodnout zda bude pokračovat ve vyučování bojových umění, nebo se naplno pustí do filmování. Bál se toho, že po otevření několika dalších škol by ztratil přímou kontrolu nad výukou a nechtěl, aby se pro něj jeho vášeň stala pouze zdrojem obživy. Rozhodl se pro hereckou kariéru.
Mezi roky 1966 a 1967 se účastnil natáčení „The Green Hornet“. V té době nebyla asijská bojová umění tolik známá a rozšířená. Díky bojovým scénám, které sám navrhoval, se stal pro mnohé diváky hvězdou, přestože hrál vedlejší roli. „The Green Hornet“ se přesto nestala úspěšnou sérií a byla po 26. díle ukončena. Aby si udržel stálý příjem otevřel si v Los Angeles třetí Jun Fan Gung Fu Institute. Po několika menších rolích v různých seriálech začal poskytovat soukromé tréninky různým filmovým osobonostem. Další požehnání přišlo 19. dubna 1969 v podobě dcery (Shannon Emery Lee). Poprvé se objevil v celovečerním filmu Marlowe v roli Winslowa Wonga. Při ranní rozcvičce roku 1970 si poranil záda(později se zjistilo, že šlo o čtvrtý sakrální nerv) a byl mu nakázán šestiměsíční klid na lůžku. Ten strávil převážně čtením knih a zapisováním svých úvah. Po získání síly začal realizovat scénář, pro který sám napsal příběh s názvem „The Silent Flute“. Warner Brothers projevili zájem a bylo rozhodnuto, že se bude točit v Indii. Po krátkém hledání vhodného místa studio projekt zrušilo. Hollywood uštědřil Leemu další ránu, když přijal jeho nápad na seriál z prostředí divokého západu, kterým putuje orientální mnich, a hlavní roli přisoudil Davidu Carradinemu, s odůvodněním, že čínský herec v hlavní roli není to, co by fanoušci chtěli vidět.
Filmování v Hong Kongu

Zklamán se toho roku vydal do Hong Kongu. Byl překvapen, když se setkal s velkou odezvou místních obyvatel, keří ho oslovovali Kato, podle jeho role v „The Green Hornet“. Neunikl pozornosti médií a místních filmových producentů. Po odmítnutích v Hollywoodu se Lee rozhodl točit v Hong Kongu a podepsal smlouvu na dva filmy s Raymondem Chowem. První film Fist of Fury se začal natáčet o rok později a navzdory snížené úrovni natáčení oproti Hollywoodu se stal z tohoto filmu trhák. Bruce souhlasil i se třetím filmem (tím měla být Game of Death). Jelikož byl uznávanou hvězdou, tak mohl ovlivňovat natáčení a dokonce napsal scénář a režíroval The Way of the Dragon. Roku 1972 začal natáčet Game of Death, když ho kontaktovali Warner Brothers, aby s nimi podepsal smlouvu na první americko-hongkongský film. Průběh natáčení byl provázen menšími problémy, hlavně kvůli jazykové bariéře. Nikoho však nepřekvapilo, že se Enter the Dragon stal legendárním filmem.
Předčasná smrt

Bruce Lee se bohužel nedožil premiéry svého nejslavnějšího filmu. 20. července 1973 upadl do kómatu a krátce na to zemřel. Leeho bolela hlava a aby bolest utišil, vzal si prášek (Equagesic). Bolest hlavy byla však následkem krvácení do mozku, které způsobilo masivní otok (při pitvě bylo zjištěno zvětšení mozkové hmoty z 1,400 na 1,575 gramů), což zapříčinilo smrt.

CHUCK NORRIS

Chuck Norris, vlastním jménem Carlos Ray Norris Jr. (* 10. března 1940, Ryan, Oklahoma, USA) je známýchuck.jpg americký akční herec, mistr bojových umění a mediální osobnost s čerokíjskými a irskými kořeny.

Vystupoval v řadě filmů, včetně snímku Cesta draka, kde hrál s Bruce Leeem. V letech 1993-2001 ztvárnil hlavní postavu televizní série Walker, Texas Ranger, Cordella Walkera. Je tvůrcem vlastního bojového umění Chun Kuk Do.

Je zbožným evangelikálem a politickým konzervativcem. Podporuje řadu republikánských politiků a jejich aktivit a kampaní a přispívá na konzervativní web WorldNetDaily.
Politické názory

Je členem evangelikální církve; vyslovil se pro používání Bible a společné modlitby ve školách. Je stoupencem biblického kreacionalismu.

Je odpůrcem potratů, na kteréžto téma napsal několik článků a esejí. Několikráte kritizoval propotratová stanoviska Baracka Obamy, v kampani v roce 2008 s odkazem na ně podpořil senátora McCaina.V roce 2010 vyzval k podepisování Manhattanské deklarace.
Fakta o Chucku Norrisovi

Stal se námětem stovek krátkých vtipů na téma jeho smyšlené dokonalosti. Tyto anekdoty, tzv. „Fakta o Chucku Norrisovi“ (anglicky Chuck Norris facts), jsou ve skutečnosti satirickými faktoidy. Například:

    * Když Bůh řekl: „Budiž světlo!“, Chuck Norris odpověděl: „Řekni prosím!“
    * V průměrném obývacím pokoji je 1 242 věcí, kterými by Vás Chuck Norris dokázal zabít. Včetně samotného pokoje.
    * Na poslední stránce Guinnessovy knihy světových rekordů je malým písmem uvedeno, že všechny rekordy drží Chuck Norris, zde uvedení lidé se mu jen nejvíce přiblížili.
    * Chuck Norris umí dělit nulou.
    * Slzy Chucka Norrise léčí rakovinu. Škoda jen, že nikdy nepláče.

Zajímavosti

V říjnu roku 2010 natáčel v Praze vánoční reklamní spoty pro satelitní televizi společnosti T-Mobile.

JET LI

jet_li_2006.jpgLi Lianjie (* 26. dubna 1963, Peking), známý pod uměleckým jménem Jet Li, je čínský filmový herec, mistr bojových umění a wu-šu, který v současné době žije v Singapuru.

Po třech letech intenzivního tréninku s Wu Binem Li vyhrál první národní mistrovství za pekingský Wushu Team. V 17 letech s wu-šu skončil a dal se na dráhu herce. Debutoval ve filmu Klášter Shaolin (1982). Proslavily ho uznávané epické filmy s tematikou bojového umění, především série Wong Fei-hung (Once Upon A Time In China), v níž ztvárnil národního hrdinu Wong Fei Hunga. V Hollywoodu se poprvé představil jako darebák v Smrtonosné zbrani 4 (1998), své první hlavní role se dočkal ve snímku Romeo musí zemřít (2000). Zazářil v mnoha hollywoodských akčních filmech, v poslední době se hrál např. po boku Jackie Chana ve snímku Zakázané království (The Forbidden Kingdom) (2008) či Brendana Frasera ve třetím pokračování Mumie - Mumie: Hrob Dračího císaře (2008), kde ztvárnil hlavní zápornou postavu. V roce 2010 se v kinech objeví ve filmu The Expendables spolu s řadou dalších slavných akčních hvězd (Sylvester Stallone, který film také režíruje, Jason Statham, Dolph Lundgren, Eric Roberts, Mickey Rourke, Arnold Schwarzenegger, Bruce Willis).

STEVEN SEAGAL

steven-seagal-photograph-c101024-3.jpgVlastním jménem Steven Seags Sahweng Seagal se narodil 10. dubna 1952 v Lansing v Michiganu. Když měl Steven pět let, jeho rodina se přestěhovala do Fullertonu ve státě Kalifornie. Steven tam prožil celé své dětství. Jeho matka Patricia Seagalová pracovala jako zdravotní sestra a otec Steven Seagal byl vysokoškolský profesor matematiky. Vystudoval Buena Park High School, Orange Coast College a Fullerton College. S bojovým uměním se seznámil ještě jako malý chlapec když byl na fotbalovém zápase. Přestávce vystoupil mistr bojových umění, který zápasil proti mnohonásobné přesile. Výkon starého mistra, který si snadno poradil s přesilou ho uchvátil. V sedmi začal navštěvovat školu Shinto-Ryu karatedó pod dohledem Fumio Demuru ao pár let později začal cvičit Aikido. Steven trénoval Karate více než deset let. První černý pas v aikido (první dan) získal ještě v Americe v roce 1974 od Koichi Toheiho (10. Dan aikido, top student o-sensei). Ale Stevenu to nestačilo a tak se ve svých dvaadvaceti letech rozhodl odejít do Japonska. Učil angličtinu, studoval zen, orientální medicínu a samozřejmě bojové umění. Psal články pro japonské noviny a magazíny. Stal se vyznavačem šintoismu a buddhismu. Trávil hodně času studiem přírodních léčiv, hlavně využitím rostlin a akupunktury. Tyto studie měly velký vliv na jeho život, i na jeho aikido, techniku i pedagogiku. Je vegetarián a dodnes pevné věří, že aikido není jen výcvik těla, ale i srdce a mysli. O zakladateli aikidó Steven říká: "O-sensei měl tu úžasnou sílu, jako velké pole energie. Bylo to zastrašující a úžasné. Nikdo takto aikidó neovládá. Slyšel jsem příběhy o tom, jak zvládl pět lidí najednou a porazil je. Ale když si vezmete deset věcí které zakladatel věděl, když začnete cvičit aikidó, tak víte, že nikdy nebudete schopni udělat ani jednu z nich. Po letech tréninku si uvědomíte, že je umíte tak šest. A doufáte, že jednou jeho magii pochopíte a bude vaše. "Kromě aikida získal dan iv Karate, Jude, Win-Tsun Kung fu, Jujutsu a Kenda. V roce 1975 se stal jako prvním Američan provozovatelem pobočky Tenšin aikido dojo v Osace. O rok později si jako první Američan založil školu aikida v Japonsku a žení se se svou první manželkou Miyako Fujitani (dcerou japonského učitele bojových umění), která byla o čtyři roky starší. V roce 1976 se jim narodil syn Kentaro ao čtyři roky dcera Ayako. Konec jejich manželství přišel v roce 1986, kdy se rozvedli. Přestože nebyl Japonec, získal on i jeho škola obecné uznání. V roce 1982 Seagal sensei otevřel dojo v Taos vNovom Mexiku. Další Těšín dojo otevřel v 1983 v Sherman Oaks v Kalifornii a pozval svého pokročilého studenta Haru Matsuokaiho, aby mu pomohl v USA propagovat nejen aikido, ale také japonskou kulturu jako takovou - kaligrafii, čajový obřad a orientální medicínu. Dojo se v průběhu let přestěhovalo do North Hollywood (1984), West Hollywood (1987) a nakonec do West Los Angeles (1992). Haru Matsuokaiho byl po boku Stevena mnoho let a pravidelně se účastnil seminářů jako jeho UKE. V roce 1998 bylo Tenšin dojo kvůli návratu Matsuoka sensei do Japonska zavřeno. Dojo v Taos a Ósacepokračuje v činnosti pod vedením Seagalových žiakov.Po patnácti letech v Japonsku se vrátil do USA, kde si v Los Angeles otevírá školu bojových umění. Škola si zanedlouho vybudovala výbornou pověst. V roce 1987 se oženil s herečkou a modelkou Kelly LeBrock s níž měl v témže roce dceru Annaliza. Později o tři roky syna Dominic San Rocco ao další tři, dceru ARISS. Konec jejich manželství prošel v roce 1996, kdy se pro nepřekonatelné rozdíly rozvedli. O roli bojových umění v životě člověka Steven říká: "Moje životní mise je být dobrý, silný člověk, pomáhat těm, kteří potřebují pomoc, a používat bojová umění jako cestu léčby. Bojová umění jsou ve skutečnosti cestou neustálé snahy kultivace našeho spirituálního já, snahy být lepšími lidmi, abychom mohli pomoci jiným lidem, aby byl tento svět lepším místem. O-sensei říkával: 'Je lepší vašeho soupeře přivést k osvícení, jak ho zranit nebo zabít.' Takto bychom měli uvažovat, velký bojovník je pro mě ten, který se skoro vždy dokáže vyhnout problémům. "Média často zajímala Seagalova tajemná minulost - údajná spolupráce s Central Intelligence Agency (CIA), bitvy s japonská Yakuza v době, kdy učil aikidó v USA. Nic z toho nebylo potvrzeno ... ale ani vyvrácena. Působil v bezpečnostních složkách, hlídal íránského šáha, egyptského prezidenta Anvaru Sadata, ale i arcibiskupa Desmonda Tutu. Začátek osmdesáti letech se Steven angažoval v filmovém průmyslu jako koordinátor a choreograf bojových umění. Do filmu se mu pomohl dostat až jeden z jeho žáků, majitel herecké agentury Michael Ovitz. Steven se kromě herectví podílí i na financování a tvorbě většiny svých filmů a vlastní také produkční společnost Streamroller Productions. V roce 1997 veřejně prohlásil, že ho jeden z jeho učitelů buddhismu, Jeho Svatost Penor Rinpocheho v roce 1996 prohlásil za tulku, reinkarnace buddhistického lámy. Seagalové prohlášení se setkalo s jistým cynismem, ale Penor Rinpocheho Seagala zastal formálním prohlášením v coloradském Naropa inštitúte.Je dobrý zpěvák a muzikant. Jeho hudebními vzory jsou Curtis Mayfield, Lightning Hopkins, Procel Harum, Jimi Hendrix, Albert King, B. B. King, Muddy Waters, Robert Johnson a Sonny Boy Williamson. Steven zpívá a hraje s nejlepšími současnými hudebními hvězdami jako James Burton, Vince Gill, Leon Russell, Taj Mahal, Richie Sambora a Delbert Maclinton. Po smrti své matky vydal album Songs From The Crystal Cave ao něco později album Mojo Priest. Oba měli ve světě v celku dobrou odezvu. Stevena v minulosti prověřovala FBI v souvislosti se soukromým detektivem Anthonym Pellicanom, který byl propojen na mafii. Samozřejmě tyto zprávy nebyly oficiálně a ani pravdivé. No podezření mu výrazně narušily reputaci v Hollywoodu a omezilo možnosti tvorby filmů. Jak sám říká: "FBI mi zničila kariéru". V roce 1994 mu byl udělen zatím poslední 7. dan v aikido od nebohého Doshi Kisshomaru Ueshiba (syna O Sensei a druhéhý vůdce organizace aikido Aikikai, rn 1921 - ru 1999). Dodnes se věnuje charitativním akcím a také pomáhá týráním dětem a zvířatům. Je držitelem ocenění Humanitarian Award za pomoc při prosazování práv zvířat v Taiwanu, dlouholetým členem světové organizace PETA a přítel tibetského dalajlámy. Také přednáší semináře o své víře, zvláště od svého jmenování reinkarnovaným lámou. Ve světě aikido používá jméno Take Shigemichi, což přibližně v překladu znamená "cesta k prosperitě". Jako první cizinec se stal mistrem aikida se 7. daném a mositeľom mistrovského certifikátu shihan. Tento člověk, který byl vyhlášen nejlepším mistra bojových umění za posledních sto let a vychován v zemi vycházejícího slunce, si i přes časté nespravedlnosti vůči své osobě zachoval vlastní tvář, vlastní názory které mu dodnes pomáhají na cestě jeho životem.

ZÍSKAL: 7. Dan Aikido Aikikai, 3. Dan Shit ryu karatedó, 6. Dan Win-Tsun Kung Fu, 3. Dan Judo,3. Dan Ju-Jutsu, 4. Dan Kendo (sportovní boj s mečem). Je expert na Ken Jutsu (tradiční boj se samurajským mečem), Iado (nejtěžší umění s mečem), Tanto Jutsu (boj s nožem) a Kali (filipínské bojové umění). Také ovládá Groin Attack a Wristloc
 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Are you 18? Come in and don't be shy!

(loveawake.ru, 22. 1. 2022 9:59)

Welcome to the world of adult Dating loveawake.ru

Aikido

(Mildred, 10. 7. 2021 7:39)

Obdivuhodné,.....

Aikido

(Mildred, 10. 7. 2021 7:37)

Obdivuhodné,.....

For instance of Blood Pressing

(APothoppocky, 8. 10. 2018 5:16)

Pression arterielle est comment poupe votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur essence pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent prendre offre sang loin de votre coeur. Chaque culture votre coeur bat, il pompe le sang par vos arteres a la vacances de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/cialis-pas-cher-france-rennes/

Blood Straits - Taylor & Francis Online

(AAwainmedind, 28. 7. 2018 11:35)

Compression est comment robuste votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur sentiment pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent prendre offre sang loin de votre coeur. Chaque temps votre coeur bat, il pompe le sang par de vos arteres a la vacances de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/tadalafil-paracetamol/

psani

(jara, 22. 4. 2014 15:44)

nejlepsi je chuck norris

Re: psani

(Bruce Lee, 12. 11. 2014 22:46)

Nejlepší jsem byl já to já učil Chucka Norise

neviem kto pisal tento clanok

(submission, 14. 10. 2011 15:57)

ale je to riadny KOKOT ..... tolko nezmyslov pokope nie je ani ustave...
hahha posledna veta je divocina "Také ovládá Groin Attack a Wristloc"