Sebeobrana
estliže vás zajímá jaký máme pohled na sebeobranu a výcvik, pak si přečtěte následující text.
Ve zkratce lze říct, že se snažíme smazat rozdíly mezi tréninkem a skutečným konfliktem. Abychom sebe a naše studenty maximálně zodpovědně připravili pro možné krizové situace, je nutné pracovat hned na několika oblastech.
Fyzická připravenost (Combat Condition)
Kettlebells
Jeden ze základních předpokladů pro zvládnutí krizové situace je být v dobré fyzické kondici (nemusí se vždy jednat o fyzické napadení, ale například o vytažení kamaráda z rozbitého auta). Proto se při pravidelných trénincích věnujeme rozvoji fyzické kondice. Samozřejmě je rozdíl připravit se na konflikt, který trvá řádově sekundy, a na závod v běhu na 10 kilometrů. Proto pracujeme s kratšími, ale o to intenzivnějšími časovými intervaly - stejně tak jako probíhají sebeobranné situace. Na tréninku si student ověří, kolik intenzivní zátěže je jeho tělo schopno zvládnout a jaké pohyby a akce je schopen provádět při takovémto stupni zatížení.
Atributy kvalitního bojovníka jsou rychlost, síla, dynamická výbušnost, vytrvalost, koordinace, atd. Proto využíváme při tréninku různé vybavení a aparáty (gumové expandery, medicimbály, kettlebely, apod.). Cviky a drily pro rozvoj čerpáme z různých zdrojů (sportovní bojové disciplíny, sebeobranné systémy, atletická příprava).
Technická připravenost
Trénovat kvalitní techniky je další důležitý prvek reálné sebeobrany. Ale jak vlastně takové "kvalitní techniky" vypadají? Měly by splňovat několik základních předpokladů:
-
Techniky by měly "spolupracovat" s přirozenými instinkty lidského těla. Je jednoduché aplikovat techniky v tělocvičně, ale obtížnější to bude při nečekaném útoku, kdy naše tělo spustí úlekovou reakci (flinch response). Je tedy nutné, aby techniky byly v souladu s přirozenými instinktivními reakcemi.
Nácvik úderů - Hammerfist - Měla by být využita hrubá motorika. Při boji naše tělo není schopno provádět pohyby závislé na jemné motorice, proto trénujeme techniky, při kterých jsou zapojeny velké svalové skupiny a jsou proveditelné i při maximální fyzické i psychické zátěži.
- Nácvik technik pro sebeobranu by neměl zabrat dlouhou dobu. Jestliže nácvik nějaké techniky nebo pohybu trvá roky, pak je pro sebeobranu nepoužitelný.
Ačkoliv se snažíme cvičit techniky a postupy od předních světových odborníků, není naším cílem poskytnout jen technickou vybavenost. Cílem je naučit studenty řešit krizové situace jako celek, ne jen aplikovat techniku.
Psychologická příprava a mentální trénink
Killer Instinct
Chceme-li rozumět sebeobraně je nutné nějaký čas věnovat studiu psychologie. Takto porozumíme procesům, které se v našem mozku a těle odehrávají během střetu. Stejně tak je důležité poznat mentalitu útočníků, způsob jakým si vybírají oběti, jak mohou odvést naši pozornost, atd. Jestliže porozumíme myšlení útočníků, budeme moci lépe předpovídat možné komplikace. Jestliže lépe porozumíme chování našeho těla, nebudeme tolik překvapeni a budeme se moci plně věnovat činnosti, která povede k vyřešení situace.
Taktická příprava
Modelová situace
Taktická příprava nás učí tomu, jak se chovat před, během a po konfliktu. Je zřejmé, že konflikt nevzniká jen tak z ničeho nic. I nečekanému přepadu lze předcházet při dodržování základních taktických principů. Mnohdy je to spíše taktika než technika, co ovlivní výsledek střetu. Proto při tréninku využíváme modelových situací jako způsobu osvojení si taktických postupů. Například jak se chovat jsme-li sledováni, je-li nám vyhrožováno, nebo třeba při přestřelce.
Vhodné vybavení
BOB - Body Oponent Bag
Není možné trénovat sebeobranu přesně tak, jak bude vypadat v reálné situaci. Každému musí být jasné, že trénink s maximálním nasazením, útoky vedenými plnou silou nebo například se skutečnými zbraněmi by vedl přinejmenším k vážným zraněním. Proto při tréninku využíváme mnoho prostředků tak, aby byl trénink pokud možno co nejbližší skutečnému střetu. Abychom mohli cvičit techniky a modelové situace používáme ochranné obleky (High Gear, Galls), pro nácvik úderů používáme makety lidské postavy (BOB) a mnoho jiného vybavení.
To byl výčet základních oblastí, které utvářejí skladbu tréninkové jednotky. Během roku se věnujeme různým typům sebeobranných situací (boj na zemi, klinč, sebeobrana proti noži, přežití při přestřelce, ...). Při každém tréninku se snažíme pracovat na rozvoji fyzické kondice. Pravidelně trénujeme základní typy úderů a kopů, které dále aplikujeme při krátkých a intenzivních drilech.
Při modelových situacích podřizujeme veškeré akce jedinému účelu - vyřešit danou situaci. Řešení situace ale znamená něco jiného například pro samotnou ženu (útěk do bezpečí), otce s dítětem (ochrana dítěte), nebo policistu (zadržení pachatele).
Komentáře
Přehled komentářů
Dear Claus,
Thanks received your e.mail along pictuer of shots. Can you please let me know the total quantities so, I will give you total shipment charges. In regard to taxes, my friend the shipment taxes in your country will be paid by yourself. When I will send you shipment I will attach Generalize System of Preference Certificate attested by the Government Authority along with documents and then you have to pay only little custom charges. I now await your swift reply.
Kind regards.
Shahid Iqbal
shahid@snpridesports.com
(Shahid Iqbal, 28. 1. 2014 6:16)